NPK

Kas ir pirmais, kas Tev nāk prātā ieraugot šo burtu savienojumu? Nepaklausīgās papardes kāts? Noplūkto pumpuru kokteilis?

Tuvu, bet ne gluži. Šie trīs burti ir sastopami gandrīz uz katra mēslojuma iepakojuma un apraksta galvenos makroelementus tajā:
N (Nitrogen) – Slāpeklis
P (Phosphorus) – Fosfors
K (Potassium) – Kālijs

Šie trīs burti un skaitļi, kas tiem piesaistīti, atspoguļo katras uzturvielas svara procentuālo daudzumu attiecīgajā iepakojumā. Piemēram, mūsu Mēslolojums (saite uz Mēslolojums produktu) satur NPK 8-5-1, kas nozīmē, ka no kopējā svara tas satur 8% slāpekļa, 5% fosfora un 1% kālija.

Slāpeklis (N) – augšana, attīstība un krāsa īpaši lapotnei un stublājam
Kopumā slāpeklis stimulē auga kopējo augšanu un straujāku attīstību. Tādēļ ir svarīgi, lai augšanas sezonā (pavasarī, vasarā) augi saņemtu lielāku slāpekļa daudzumu, savukārt, rudenī pirms ziemas / miera sezonas slāpekļa daudzums ir jāsamazina. Pretējā gadījumā augs turpinās savu attīstību un veidos jaunus asnus, kuri nespēs pietiekami nogatavoties, lai varētu pārdzīvot ziemas sezonu. Tādēļ rudens sezonai esam izveidojuši Ziem-Guļu (saite), kas ir īpaši pielāgots pirms ziemas perioda, lai palīdzētu augam nobriedināt savus dzinumus un stiprināt savu imunitāti.
Mēslojumu ar īpaši augstu slāpekļa saturu biežāk izmanto zālājam vai citiem augiem, kuriem zaļās lapotnes augšana un attīstība ir svarīgāka par ziedēšanu. Viens no iemesliem, kādēļ Tavu augu lapas sāk dzeltēt, ir slāpekļa trūkums.

Fosfors (P) – skaisti ziedi un bagātīgi augļi
Šis makroelements ir lielā mērā atbildīgs par ziedu, augļu un ogu attīstību, kā arī palīdz saknēm ātri iedzīvoties jaunā augsnē. Fosfora trūkuma dēļ saknes ir vājas un augs neražo ziedus un augļus.

Kālijs (K) – aizsardzība un imūnsistēmas stiprināšana
Kālijs ir barības viela, kas lielā mērā palīdz visām auga funkcijām noritēt tieši tā, kā nepieciešams, kā arī stiprina tā imūnsistēmu, lai izvairītos no slimībām un kaitēkļiem. Kālijs ir būtisks makroelements, ko augi lielākos daudzumos izmanto dzīvības nodrošināšanai, augšanai un nobriešanai. Tas palīdz ūdens un barības vielu kustībai (piemēram, efektīvāk uzņemt un izmantot slāpekli) augā un var būt īpaši svarīgi vietās, kur ir auksts vai pārmēru sauss laiks. Kālijs ir īpaši svarīgs sakņaugiem, kā burkāni, kartupeļi, bietes, utml.