NPK
Kas pirmiausia ateina į galvą pamačius šį raidžių derinį? Nepaklusnus paparčio kotas? Nuskintų pumpurų kokteilis?
Vis tik ne tai. Šios trys raidės, esančios ant beveik kiekvienos trąšų pakuotės, reiškia pagrindinius sudėtyje esančius makroelementus:
N (Nitrogen) – azotas
P (Phosphorus) – fosforas
K (Potassium) – kalis
Šios trys raidės ir prie jų pridedami skaičiai reiškia kiekvienos maistinės medžiagos procentinį kiekį atitinkamoje pakuotėje. Pavyzdžiui, mūsų trąšose (nuoroda į trąšas) yra: NPK 8-5-1, o tai reiškia, kad jose yra 8 % azoto, 5 % fosforo ir 1 % kalio.
Azotas (N) – lemia augimą, vystymąsi ir spalvą, ypač lapų ir stiebų
Azotas skatina bendrą augalo augimą ir greitesnį vystymąsi. Todėl svarbu, kad augdami (pavasarį, vasarą) augalai gautų daugiau azoto, o rudenį prieš žiemos ir ramybės sezoną azoto kiekis turi būti sumažintas. Priešingu atveju augalas toliau vystysis ir leis naujus ūglius, kurie nespės pakankamai subręsti, kad subręstų ir išliktų per žiemą. Todėl rudens sezonui sukūrėme trąšas „Ziem-Guļa“ (nuoroda), kurios specialiai skirtos padėti augalui subrandinti ūglius prieš žiemos laikotarpį ir sustiprinti imunitetą.
Ypač daug azoto turinčios trąšos dažnai naudojamos vejai arba augalams, kuriems žalia lapija ir vystymasis yra svarbiau nei žydėjimas. Viena iš priežasčių, kodėl augalo lapai pradeda gelsti, yra azoto trūkumas.
Fosforas (P) – gražūs žiedai ir gausūs vaisiai
Šis makroelementas daugiausia padeda gėlėms, vaisiams ir uogoms vystytis, taip pat padeda šaknims greitai įsitvirtinti naujoje dirvoje. Trūkstant fosforo šaknys yra silpnos, augalas nežydi ir neveda vaisių.
Kalis (K) – apsauga ir imuninės sistemos stiprinimas
Kalis yra maistinė medžiaga, kuri labai padeda visoms augalo funkcijoms vykti tiksliai taip, kaip reikia, stiprina jo imuninę sistemą, kad augalas išvengtų ligų ir jo nepaveiktų kenkėjai. Kalis yra būtinas makroelementas, kurį augalai dideliais kiekiais naudoja gyvybinėms funkcijoms, augimui ir brendimui. Jis skatina augalo vandens ir maistinių medžiagų apykaitą (pavyzdžiui, efektyviau pasisavinti ir panaudoti azotą) ir yra ypač svarbus, kai oras yra šaltas arba pernelyg sausas. Kalis ypač svarbus šakniavaisiams: morkoms, bulvėms, burokėliams ir kt.